Pirkanmaan Muistiyhdistys ry

Yhteystiedot

Kalevantie 1
33100 Tampere

Puh. 044 099 0166

Sähköposti: toimisto(at)pirkanmaanmuistiyhdistys.fi

Internet: www.pirkanmaanmuistiyhdistys.fi

Toimitilat

Toimitilojen esteettömyys: esteetön sisäänkäynti, katutaso, ei inva-wc:tä

Yhdistyksen tarkoitus ja tavoitteet

Muistisairaiden ja heidän läheistensä jaksamisen tukeminen sekä yleisen muistitietouden lisääminen sosiaali- ja terveydenhuollon ammattihenkilöstön piirissä ja yhteiskunnassa yleensä sekä muistisairaille suunnattujen palvelujen monipuolinen kehittäminen yhteistyössä eri toimijoiden kanssa.

Yhdistyksen toiminta

Yhdistys antaa tietoa muistisairauksista, niiden ennaltaehkäisystä ja hoidosta, saatavilla olevista palveluista ja etuisuuksista. Yhdistys tukee sairastuneita ja omaisia kaikissa sairauden vaiheissa ja pyrkii lisäämään eri toimijoiden välistä yhteistyötä. Keskeisenä toimintamuotona on jatkuva kehittämistyö muistisairauksien ennaltaehkäisyn, varhaisen toteamisen, hoidon ja kuntoutuksen parantamiseksi.

Yleistiedot

Perustamisvuosi: 1988
Jäsenmäärä: 1500
Toimialue: Pirkanmaa

Keskusjärjestö

Muistiliitto ry
Internet: www.muistiliitto.fi