Aivoliiton Pirkanmaan AVH-yhdistys ry

Yhteystiedot

Lähteenkatu 2-4
33500 Tampere

Puh. 0400-608 284

Sähköposti: toimisto(at)piravh.fi

Internet: https://piravh.aivoliitto.fi/ 

Toimitilat

Toimistolla on päivystys keskiviikkoisin klo 12-14, muulloin sopimuksen mukaan.

Toimitiloihin esteetön pääsy katutasosta, inva-wc on. Esteettömyys huomioidaan myös muissa tiloissa, joissa järjestetään toimintaa.

Yhdistyksen tarkoitus ja tavoitteet

Järjestää sairastuneille virkistystoimintaa ja vertaistukea, neuvontaa ja tiedotusta aivoverenkiertohäiriöistä sekä tukea sairastuneita ja omaisia.

Yhdistyksen toiminta

Neuvonta ja tukeminen käytännön asioissa. Harrastekerhot, aluekerhot, sairaalavierailut. Lomaleirit sairastuneille ja omaisille. Jäsenillat kerran kuukaudessa. Harrastuskerhot: afaatikkojen keskustelukerho, boccia-pelikerho, naistoimikunta, shakkikerho, kuvataideryhmä, nuorten liikuntaryhmä, seniori-liikuntaryhmä, kalakerho. Lisäksi muuta harrastustoimintaa sekä yhteisiä retkiä. Jäsenenä saat JooJoo-lehden ja AVH-lehden neljä kertaa vuodessa, josta löytyy aina viimeisintä tietoa aivoverenkiertohäiriöihin liittyvistä asioista.

Yleistiedot

Perustettu 1979
Jäsenmäärä n. 650
Toimialue: Pirkanmaan sairaanhoitopiirin ERVA

Keskusjärjestö

Aivoliitto ry
Internet: https://www.aivoliitto.fi/