Paniikkihäiriöyhdistys ry

Yhteystiedot 

Internet: https://www.mtkl.fi/yhdistys/paniikkihairioyhdistys/ 

Yhteyshenkilö, Tampereen alaosasto:  Tarja Holmström
Puh.  040 – 587 4920
Sähköposti:  taxu.holmstrom(at)kolumbus.fi 

Yhdistyksen tarkoitus ja tavoitteet

Yhdistyksen tarkoituksena on helpottaa paniikkihäiriöisten asemaa, poistaa ennakkoluuloja sekä toimia paniikkihäiriöisten samoin kuin heidän hoidostaan ja erityisongelmistaan kiinnostuneiden henkilöiden ja yhteisöjen keskinäisenä yhdyssiteenä ja etujärjestönä. Tarkoituksensa toteuttamiseksi yhdistys antaa tietoa paniikkihäiriöstä ja tutkimuksista.

Yhdistyksen toiminta

Paniikkihäiriöyhdistyksellä on toimintaa 13 eri paikkakunnalla Suomessa. Yhdistys tarjoaa vertaistukea paniikkihäiriöstä kärsiville ja/tai heidän omaisilleen. Yhdistys järjestää myös 2-3 kertaa vuodessa valtakunnallisia viikonlopputapaamisia sekä muita tapahtumia.

Yhdistyksellä on myös valtakunnallinen puhelintukihenkilö Tarja Holmström 040 - 587 4920.

Yleistiedot

Perustamisvuosi: 1991

Jäsenmäärä: 373

Toimialue: Koko Suomi

Keskusjärjestö

Mielenterveyden keskusliitto ry

Internet:  www.mtkl.fi