Hengityslaitepotilaat ry

Yhteystiedot

Internet: www.hengityslaitepotilaat.fi

Yhteyshenkilöt

Puheenjohtaja:
Jukka Sariola
Sähköposti: jukka.sariola(at)hengityslaitepotilaat.fi

Yhdistyksen tarkoitus ja tavoitteet

Hengityslaitepotilaat ry on maanlaajuinen potilasjärjestö, joka perustettiin 15.05.1956, kun polio-epidemian seurauksena hengityskonepotilaat aktivoituivat . Tällä hetkellä Suomessa lienee hieman yli 100 henkilöä, jotka käyttävät jokapäiväisessä elämässään hengityskonetta.

Hengityslaitepotilaat ry:ssä on 62 jäsentä eri puolella Suomea. Yhdistyksen toimintaa on laajennettu aluetoiminnalla, jota on Porissa ja Tampereella. Tampereen alaosastoon kuuluu jäseniä Tampereelta, Nokialta, Lempäälästä ja Valkeakoskelta. Jäseniä on 10 joista viisi Tampereelta.

Yhdistyksen tarkoituksena on lisätä hengityslaitepotilaiden omatoimisuutta ja mahdollisuuksia tämän toiminnan edistämiseen.

Yhdistyksen toiminta

Pitkistä välimatkoista huolimatta kokoonnumme vuosittain ainakin 2 kertaa. Kesällä vuosikokouksen ympärille järjestämme tapahtuman, jonne osallistuu yleensä 20- 30 henkeä. Joulujuhlaamme kokoontuu marraskuulla saman verran jäsenistöämme. Jäsenkirjeet ja puhelinkontaktit ovat olennainen osa toimintaamme.

Yleistiedot

Perustamisvuosi: 1956
Aluetoiminta aloitettiin v. 1997